طراحی سایت ، طراحی حرفه ای سایت ، اپلیکیشن موبایل : آینده پردازطراحی سایت ، طراحی حرفه ای سایت ، اپلیکیشن موبایل : آینده پرداز

طراحی سایت ، طراحی حرفه ای سایت ، اپلیکیشن موبایل : آینده پرداز

طراحی سایت های حرفه ای با رعایت اصول با تیم طراحی وب سایت آینده پرداز با20 سال سابقه

بازاریابی فراخوان عمل (CTA)

در دسته : بازاریابی الکترونیکی/ مقالات / ۰

 

فراخوان عمل، یکی از عناصر کلیدی جذب مخاطب هدفمند است و باید در همه فنون بازاریابی مانند ایمیل، به روزرسانی رسانه­های اجتماعی، مطالب مطبوعات، تبلیغات، بازرگانی و غیره استفاده شود.

لازم به ذکر است که فراخوان عمل­ها تنها به اهداف کسب و کار بستگی ندارند، بلکه به مخاطبان هدف نیز بستگی دارند.

 

تعریف بازاریابی فراخوان عمل (CTA)

فراخوان عمل (Call To Action marketing)  که به اختصار به آن CTA گفته می­شود به معنی درخواست برای انجام فعالیت خاصی توسط کاربر است. به انواع بنر، کلید، لینک و یا هر بخش دیگری در وب‌سایت که بازدیدکننده را به انجام کاری ترغیب می­کنند فراخوان عمل گفته می­شود. خواه کاربر به دانلود نسخه آزمایشی نرم افزاری تشویق شود و یا ترغیب شود فرمی را پر کند و مثال­هایی از این دست همگی به تعریف CTA کمک می­کنند. هدف اصلی از ایجاد وب­سایت­ها ارائه خدمات یا محصولات به کاربران اینترنتی است. بازاریابی CTA به روش‎هایی گفته می‎شود که ترافیک اینترنت به راهنمایی‎ها یا فروش‎های اینترنتی با استفاده از متن، گرافیک و دیگر عناصر طراحی وب منجر می‎شود. استراتژی‎های تبدیلی، به افزایش درصد بازدیدکنندگان اینترنتی که یا به مشتریان و یا به پست الکترونیکی اضافه می‎شوند، کمک می‎کند.

همانطور که از نامش مشخص است هدف این تکنیک اینست که کاربر را تشویق به کلیک بر روی دکمه  CTA می­کند تا فعالیت مورد نظر انجام شود. CTA ها در بنرها، وب سایت ها و خبرنامه ها کاربرد دارد.

بعنوان مثال در سایت Mozila از کاربر می­خواهد که مرورگر FireFox را دانلود کند و برای تشویق از کلمه Free (رایگان) در طراحی سایت  استفاده کرده است.

نقش فراخوان عمل­ها (CTA) در بازاریابی اینترنتی

فراخوان عمل­ (CTA) باعث می‌شود تا بازدیدکنندگان سایت اقدام مورد نظر ما را انجام دهند. فراخوان برای عمل­ها معمولاً در معرض دید کاربران هستند، در نتیجه آن­ها می‌دانند از کجا باید شروع کنند و چه کاری باید انجام دهند و استفاده مناسب از CTA  تأثیر بسیار زیادی در بهبود نرخ تبدیل و فروش سایت شما خواهد داشت. منظور از نرخ تبدیل، نسبت تعداد بازدید سایت و افرادی است که شما را به هدفی که می­خواستید رسانده­اند. فرض­کنید که سایت شما در روز گذشته ۱۰۰ بازدیدکننده داشته است و از این تعداد ۲ نفر از شما خرید کرده­اند، در این صورت نرخ تبدیل شما ۲% است، اما پس از اضافه کردن یک فراخوان به عمل مؤثر و مناسب توانسته­اید تعداد ۱۰ نفر از ۱۰۰ نفر بازدیدکننده را تبدیل به مشتری کنید و نرخ تبدیل خود را به ۱۰% افزایش داده­اید. به روش­ها و تکنیک­هایی که باعث بهبود نرخ تبدیل سایت می شوند، بهینه سازی نرخ تبدیل می­گویند.

شما در قدم نخست کمی باید ازلحاظ محتوایی خود را تقویت کنید. با خود فکر کنید که قرار است کسب‌وکار شما چه نیازی را برای افراد برطرف کند. برای یک CTA  مؤثر، لازم است که کاربر دریابد کار شما چیست و کافی است که در یک عبارت و یا جمله نیازی که برای کاربرتان برطرف می­کنید را بیان کنید. ما باید سعی کنیم واژه­ای روی CTA خود قرار دهیم که تأثیر­گذار باشد و کاربر به آن جذب شود. آیا تابه‌حال به این توجه کرده­ اید که به‌جز «برای اطلاعات بیشتر» و عبارات مشابه، عبارات مناسب­تری وجود دارند که به‌صورت نامحسوسی مخاطب را تشویق می­کنند که روی CTA کلیک کنند. برای مثال واژه ­هایی چون «همین ‌الان خریداری کنید»، «ثبت­ نام کنید» و «عضو شوید» از واژه ­هایی هستند که باعث تشویق افراد می­شوند.

مزایای استفاده از انواع فراخوان به عمل­ها

 1. افزایش فروش

اشکال مختلف فراخوان به عمل­ها می­توانند برای افزایش فروش کسب‌وکار استفاده شوند. می­توان دکمه فراخوان به عمل را در یک موقعیت برجسته در وب­سایت خود قرار داد به‌طوری‌که مخاطبان موردنظر به­ راحتی بتوانند مکان فراخوان به عمل را یافته و اقدام لازم را انجام دهند. به‌عنوان‌مثال:

 • خرید یک محصول / خدمت
 • به فروشگاه ما سری بزنید
 • پیشنهاد‌های تبلیغاتی و تخفیف
 1. افزایش مشتریان

افزایش مشتریان می­تواند یکی دیگر از اهداف استفاده از ابزار فراخوان به عمل در وب‌سایت باشد. ازجمله راه ­های افزایش آمار بازدیدکنندگان سایت:

 • نسخه آزمایشی رایگان
 • پیشنهاد‌های روزانه محدود
 • تماس با ما
 • پیشنهادات و انتقادات
 • برای یک دوست بفرستید
 1. در ارتباط بودن با مشتریان

یکی از مزایای فراخوان به عمل­ این است که می­توان همیشه با مشتریان فعلی و آتی در ارتباط ماند. ازجمله فراخوان عمل­­های مفید در این زمینه:

 • مشترک شدن در خبرنامه
 • ما در رسانه‌های اجتماعی دنبال کنید
 1. جلب‌توجه بازدیدکنندگان به یک رویداد

می­توان هم رویدادهای آفلاین را نیز مانند رویدادهای آنلاین بمنظور جلب بازدیدکننده بیشتر به وب­سایت خود و افزایش حاشیه سود خود سازمان‌دهی نمود:

 • وقایع آفلاین
 • وقایع آنلاین
 1. دریافت پیشنهادات و انتقادات/ بررسی­ها/ نظرات

اضافه کردن یک فراخوان به عمل نظرات، بررسی و یا بازخورد همچنین در به دست آوردن رتبه بهتر در موتورهای جستجو کمک می­کند. همچنین در تبلیغات زبانی برای شرکت و نام تجاری شرکت نتیجه­ بخش خواهد بود.

 • ما را پیدا کنید
 • تماس با ما
 • فروشنده یاب
 • نزدیک‌ترین فروشگاه به شما
 1. امکان ایجاد نظرسنجی
 • بهبود خدمات ما
 • جمع­ آوری اطلاعات مفید
 • عبارات کلیدی عمومی
 • اقدام سریع

اصول اثربخشی فراخوان عمل‌ها (CTA)

فراخوان عمل‌ها (CTA) از عناصر بسیار مهم برای هر صفحه فرود (لندینگ پیج) هستند، اما تعداد بسیار زیادی از کسب‌وکارها از آن به‌طور مؤثر استفاده نمی‌کنند.

بر اساس مطالعات انجام‌شده توسط Small Biz Trends هفتاد درصد از کسب‌وکارهای کوچک از CTA استفاده نمی‌کنند، درحالی‌که بقیه هم از آن به‌اندازه کافی بهره نمی‌برند. اگر شما می‌خواهید نرخ تبدیل خود را افزایش دهید، باید یاد بگیرید که چگونه فراخوان به عمل‌های متقاعدکننده‌ای بنویسید.

همه کسب‌وکارها با این واقعیت تلخ مواجه شده‌اند که فروش بر روی اینترنت واقعاً سخت است و خوانندگان معمولاً بی‌حوصله بوده و تمایلی به خرید ندارند. در ماه مارس چارتبیت (Chartbeat) مدیرعامل شرکت تونی هیلا نشان داد که بیش از نیمی از بازدیدکنندگان، یک صفحه وب را در کمتر از ۱۵ ثانیه ترک می‌کنند که یکی از دلایلی است که نرخ تبدیل‌ها معمولاً بسیار پائین هستند. برای داشتن نرخ تبدیل‌های قوی، باید در مدت بسیار کوتاه بتوان توجه مخاطبان‌ را به خود جلب کرد، درنتیجه باید از فراخوان به عمل‌هایی استفاده کرد که به‌سرعت بتوانند بازدیدکنندگان را متقاعد کنند.

فراخوان عمل­ها نقطه شروع مناسبی برای سوق دادن بازدیدکنندگان سایت به سمت خرید محصول (هدف دیگری که دنبال می­کنید مثل عضویت در سایت) هستند، استفاده درست از فراخوان برای عمل اهمیت زیادی در جهت تبدیل بازدید به هدفی که دنبال می‌کنید دارد.

کاربرد اصول زیر می­تواند به طراحی فراخوان عمل‌های قوی و مناسب کمک کند:

 1. قابلیت مشاهده

فراخوان‌ها کاملاً بی‌ارزش خواهد بود، اگر هیچ‌کس نتواند آن‌ها را ببیند. توجه به نکات زیر آن‌ها را بارزتر خواهد کرد:

 • بیشتر کارشناسان استدلال می‌کنند که فراخوان‌هایی که در نیمه بالایی صفحه وب قرار می‌گیرند باارزش‌تر هستند، زیرا حدود ۸۰ درصد بازدیدکنندگان وب‌سایت‌ها هرگز پائین صفحه را نگاه نمی‌کنند. بااین‌حال یک آزمایش اخیر از ConvertVerve نشان داد که قرار دادن CTA در مقابل اطلاعاتی که از آن حمایت می‌کنند منجر به افزایش ۳۰۴ درصدی نرخ تبدیل می‌شود.
 • بازدیدکنندگان متوجه فراخوان‌ها نخواهند شد، اگر آن‌ها با دیگر عناصر صفحه فرود آمیخته شوند؛ بنابراین برای آن‌ها باید رنگ‌های مختلفی در نظر گرفت. برای لینک، دکمه یا تصاویر موردنظر در فراخوان برای عمل، رنگ‌های خاص و متمایز نسبت به سایر بخش­های سایت در نظر گرفته شود و نباید آن‌ها را به‌گونه‌ای جلوه داد که خوانندگان بخواهند بر روی آن‌ کلیک کنند.
 • اندازه یک عامل بسیار مهم در CTA ها است. بسیاری از طراحان اعتقاد دارند که با استفاده از فراخوان‌های بزرگ‌تر نرخ تبدیل‌ها افزایش خواهد یافت، اما آزمایش‌ها و تحقیقات ConvertVerve و Unbounce نشان می‌دهند که استفاده از یک دکمه بزرگ‌تر منجر به کاهش ۱۰ درصدی نرخ تبدیل خواهد شد. به‌طورکلی، فراخوان‌ها باید به‌اندازه کافی بزرگ باشند تا کاربران متوجه آن‌ها بشوند. آن‌ها باید از دیگر عناصر وب‌سایت برجسته‌تر و بزرگ‌تر باشند، اما تعادل را نباید فراموش کرد.
 • باید فراخوان عمل­هایی ایجاد کرد که بینندگان را به کلیک کردن ترغیب می­کنند. می‌توان این کار را با ایجاد یک دکمه یا افزودن یک اثر شناور به یک عنصر انجام داد. (کلیدهایی که با حرکت ماوس کاربر در صفحه حرکت می­کنند و مکان ثابتی دارند).
 • تنها راه برای پیدا کردن تعادل کامل در وب‌سایت منحصربه‌فرد شما تست A/B  است، این‌که اندازه‌های مختلف را تست کنید و ببینید که کدام منجر به بازدهی بیشتری می‌شود.
 1. داشتن پیام واضح و متقاعدکننده

دومین مشکل در اثربخشی فراخوان‌ها، محتوای پیام است. اگر CTA ضعیف باشد بازدیدکنندگان آن را دنبال نخواهند کرد؛ اما اگر بیش‌ازحد قوی باشند حتماً آن‌ها را دنبال خواهند کرد. شما باید سریعاً به دو سؤال بازدیدکنندگان پاسخ دهید: این‌که می‌خواهید آن‌ها چه‌کاری انجام دهند و این‌که چرا باید آن‌ها این کار را انجام دهند؟

برای رسیدن به اهدافتان، فراخوان‌های شما باید یک پیام روشن داشته باشند و یک احساس فوریت ایجاد کنند. آزمایش‌های انجام‌شده توسط بازاریابان نشان می‌دهند که شیوه‌های زیر می‌تواند مفید باشد:

 • باید شفاف بود و از زبان ساده برای ارائه و پیشنهادها استفاده کرد. هرچه مختصرتر توضیح داده شود بهتر است.
 • از دستورالعمل‌های عمومی مانند ارسال یا خرید اجتناب کنید. یک آزمایش نشان داد که تغییر نوشته دکمه از ارسال به حمایت از هائیتی نرخ تبدیل را نزدیک به ۱۶ درصد افزایش داد و هم‌چنین آزمایش دیگری نشان داد که متن «باشگاه موردعلاقه خود را بیابید و عضو شوید» نرخ تبدیل ۲۱۳ درصد بالاتر از «دریافت عضویت» گرفت. شایسته است فراخوان برای عمل­هایی پیشنهاد شوند که ارزش‌های موردنظر را در خوانندگان ایجاد کنند و به هدف موردنظر برسانند. به‌عنوان‌مثال استفاده از فن‌های فراخوان برای عمل در صفحه «ارتباط با ما» بدترین استفاده ممکن است.
 • یک احساس فوریت ایجاد کنید، این احساس یک راه خوب برای تشویق بازدیدکنندگان به اقدام فوری است. از واژه‌های حساس زمان استفاده کنید مانند درحال حاضر و یا امروز این کلمات منجر به نرخ تبدیل بالاتری می‌شوند.
 • یکی از راه‌های ساده برای تعیین این‌که آیا فراخوان‌های شما مناسب است یا نه این است که از دوستان و یا خودتان بپرسید که اگر با چنین فراخوان‌هایی مواجه شوند عکس‌العمل آن‌ها چه خواهد بود؟ حتی اگر خیلی کم احتمال دهید که مناسب نیست سعی کنید با تست A/B آزمایش را انجام دهید و گزینه‌های دیگری را هم امتحان کنید. رنگ­های مختلف (مثل گزینه‌های قرمز در برابر گزینه‌های سبز)، جملات متفاوت و مکان‌های مختلف برای انتخاب بهترین آن‌ها، امتحان شود. با اندازه­گیری نرخ تبدیل هر یک از فراخوان برای عمل­ها می­توان بهترین فراخوان برای عمل ممکن را برای سایت خود انتخاب کرد.
 1. انتخاب دقیق عناصر پشتیبان

در نهایت آگاه باشید که استفاده از تصاویر و سایر عناصر پشتیبان نرخ تبدیل‌ها را تقویت خواهد کرد، اما آن‌ها باید به‌دقت انتخاب شوند. به‌عنوان‌مثال:

استفاده از توصیفات، بررسی‌های موردی و موارد مشابه اجتماعی در کنار فراخوان به عمل‌ها نرخ تبدیل را حدود ۶۸.۷ درصد افزایش می‌دهند.

از تصاویر باکیفیت بالا استفاده شود و از تصاویر غیرضروری و عناصر نامناسب دیگر اجتناب نمود.

متأسفانه ربط و ارزش هر عنصر پشتیبان می‌تواند در وب‌سایت‌های منحصربه‌فرد بر اساس صنعت و مخاطبان متفاوت باشد. تنها راه برای تعیین این‌که کدام ترکیب از عناصر بهترین کارکرد را خواهد داشت انجام آزمایش‌های گسترده است که مؤثرترین فراخوان‌ها را برای سایت تعیین می‌کند.

 1. مکان مناسب برای فراخوان عمل (CTA)

شما فراخوان عمل را آماده کرده‌اید، اما افراد چطور آن‌ را پیدا خواهند کرد؟ باید درباره‌ مکان مناسب برای فراخوان عمل­های سایت فکر کرد و از هر مکانی برای جایگیری آن‌ها استفاده نشود. پیشنهادهای مختلف تنها باعث سردرگمی مخاطبان خواهد شد. برای به دست آوردن بهترین مکان برای فراخوان عمل­ها ضروری است نکات زیر در نظر گرفته شود:

 • بهترین و متوسط‌ترین فراخوان عمل­ها تقسیم ­بندی شوند. بهترین فراخوان برای عمل (اطلاعات، دانلود اطلاعات رایگان) در بالای صفحه قرار گیرد. منظور از بهترین فراخوان برای عمل، بهترین پیشنهادی است که می­توان به کاربر برای انجام یک فراخوان خاص داد، به‌عنوان‌مثال خرید یک محصول خاص یا دانلود یک فایل راهنمای رایگان.
 • فراخوان عمل­های متوسط (استعلام قیمت، آزمایش و دریافت لیست قیمت) به‌عنوان اید‌ه‌ای که سایر پیشنهادات را تکمیل می‌کند به کار گرفته شود و بهترین مکان سایت را به آن‌ها اختصاص نداد.
 • فراخوان عمل­ها هم در پایین و هم در بالای صفحات وب‌سایت قرار گیرند. قسمت بالای صفحه بیشترین بازدید را دارد. بخش‌هایی مانند پایین صفحه و محتوای اصلی نیز جهت ارتقا آ‌ن‌ها بی‌تأثیر نیستند.
 • بعضی از تحقیقات نشان داده است که قرار دادن  فراخوان عمل در سمت چپ صفحه (در سایت‌های انگلیسی سمت راست) کارایی بهتری دارد، اما با آزمون و خطاهای مختلف درنهایت متوجه خواهید شد که چه چیزی برای وب‌سایت مناسب‌تر است.
 • از صفحات تشکر برای  فراخوان عمل­های دیگر استفاده شود. منظور از صفحه تشکر، صفحه­ای است که کاربر پس از انجام فراخوان به سمت آن هدایت می­شود. به‌عنوان‌مثال پس‌ازاینکه کاربر فایل راهنما را دریافت کرد، به او فایل دیگری در این صفحه پیشنهاد شود.
 • پیش‌گویی‌ها همیشه درست از آب درنمی‌آیند. قسمت‌های مختلف را برای آگاهی از اینکه کدام‌یک برای شما بهترین کاربرد را دارد، امتحان کنید.
 • با استفاده صحیح و مناسب از فراخوان عمل، می­توان بازدیدکنندگان سایت را به مشتری تبدیل کرد. استفاده مناسب از فراخوان برای عمل، تأثیر بسیار زیادی در افزایش درآمدزایی و فروش وب‌سایت خواهد داشت.
 1. ویژگی­های دکمه یک فراخوان عمل (CTA)
 • آزمایش‌شده
 • بزرگ
 • قابل کلیک یا اشاره
 • گرد شده

این ۴ ویژگی باید در هر CTA رعایت شود. دکمه­ های مستطیلی از مدت­ها قبل، محبوب­ترین شکل دکمه هستند، اما ازآنجایی‌که مغز ما به‌گونه‌ای است که به‌صورت ناخودآگاه از اشکال تیز دوری می­کند، حتماً به خاطر داشته باشید که گوشه­ های مستطیل را به‌صورت گرد شده و منحنی­ وار درآورید. دکمه­ ها باید به‌اندازه کافی بزرگ باشند تا وقتی کاربری با گوشی تلفن همراه هوشمند یا تبلت خود از وب‌سایت بازدید می­کند، بتواند به‌راحتی بروی آن‌ها کلیک کند.برخی از مشتریان