طراحی سایت ، طراحی حرفه ای سایت ، اپلیکیشن موبایل : آینده پردازطراحی سایت ، طراحی حرفه ای سایت ، اپلیکیشن موبایل : آینده پرداز

طراحی سایت ، طراحی حرفه ای سایت ، اپلیکیشن موبایل : آینده پرداز

طراحی سایت های حرفه ای با رعایت اصول با تیم طراحی وب سایت آینده پرداز با20 سال سابقه

سایت استاتیک و داینامیک

در دسته : طراحی وب سایت/ مقالات / ۰

 

تفاوت سایت استاتیک و داینامیک

این که آیا می خواهید از وب سایت استاتیک یا داینامیک استفاده کنید، مستلزم این است که شناخت کافی در این زمینه داشته باشید. اگر شما این اصطلاحات را به صورت آنلاین جستجو کرده یا از طراح وب سایت خود پرسیده باشید، باید اطلاعات زیادی در رابطه با آن داشته باشید. برای اینکه بتوانید بهترین تصمیم را برای نوع طراحی وب سایت خود بگیرید، لازم است که تفاوت بین وب سایت های استاتیک و داینامیک را به خوبی درک کنید.

 

 

وب سایتهای استاتیک (Static Websites)

وب سایت های استاتیک شامل تعداد صفحات و ساختار ثابت در وب می باشند. در اینگونه از وب سایت ها، اطلاعات سایت بعدها توسط خود مدیر قابل تغییر نمی باشد و در واقع هرگونه تغییر وابسته به شرکت طراح می باشد. این نوع از وب سایت­ها از کدهای HTML و CSS  در ویرایشگرهای متنی ساده مانند Notepad ساخته شده است مانند وب سایت یک شرکت و یا وب سایت یک موسسه. صفحات سایت استاتیک اطلاعات خاصی را هر زمان که هر کسی از آن بازدید می کند، نشان می دهد.

 

وب سایتهای داینامیک (Dynamic Websites)

وب سایت های داینامیک (پویا) در حالی که صفحه در مرورگر مشتری اجرا می شوند می توانند محتوای صفحه وب را به طور پویا تغییر دهند. در سایت های داینامیک ، تغییرات توسط مدیر سایت و بدون نیاز به داشتن دانش  فنی انجام پذیر است. این نوع وب سایت­ها از برنامه های کاربردی سمت سرور مانند PHP، Asp.NET و JSP و … استفاده می کنند. وب سایت های داینامیک از اسکریپت های سمت کاربر برای تنظیم طراحی داینامیک و کد سمت سرور برای مدیریت رخدادها، و کوکی ها، و بارگذاری و بازیابی اطلاعات از پایگاه داده استفاده می شود. برای مثال؛ وب سایت های تجارت الکترونیک، اپلیکیشنها , فرم آنلاین، وب سایتهای دولت الکترونیک، وب سایت های شبکه های اجتماعی و مشابه آن. صفحات وب دینامیک از فایل کد منبع مشابه برای ایجاد محتوای متفاوت برای افراد مختلف استفاده می کنند.

 

وب سایت های داینامیک در مقابل استاتیک


موضوع و محتوای وب
در صفحات وب استاتیک ثابت است، ولی در صفحات وب داینامیک با توجه به زمان اجرا تغییر می کنند.

  • مرور و درج صفحات وب استاتیک سریعتر از صفحات وب داینامیک است، زیرا صفحات وب استاتیک مانند صفحات داینامیک نیازی به درخواست سرور ندارند.
  • تغییر محتوا در صفحات وب استاتیک یک کار دشوار است زیرا شما باید یک صفحه تازه ایجاد و محتوا را آپلود کنید در حالی که در صفحه های داینامیک اپلیکیشن سرور این کار را به صورت خودکار انجام می­دهد.
  • در صفحات وب استاتیک، پسوندهای URL عبارتند از .htm یا.html ، در حالی که در صفحات وب داینامیک، پسوندهای URL عبارتند از .php، .asp و jsp.
  • صفحات وب استاتیک از طریق زبان برنامه نویسی HTML ساخته می شوند در حالی که صفحات وب داینامیک با بکارگیری زبانهای برنامه­نویسی PHP، جاوا اسکریپت و اکشن اسکریپت ساخته می شوند.
  • اگر شما قصد دارید صفحات وب استاتیک و بدون قابیلت به روز رسانی را ایجاد کنید، طراحی وب سایت های استاتیک یک روش ساده و ارزان است. با این وجود، چنانچه شما یک استراتژی برای به روز رسانی مرتب محتوا و اطلاعات سایتتان دارید، تکنیک صفحات وب داینامیک مناسب شما است.

کلا طراحی سایت های استاتیک ، منسوخ شده و هم اکنون تنها برای سایت هایی استفاده می شود که بعدها اطلاعات آن هیچ تغییری نخواهد کرد ، به عنوان نمونه سایت مربوط به یک فیلم سینمایی ، بعدها نیازی به تغییر اطلاعات نداشته و می توان به شیوه استاتیک طراحی کرد. اما در کل طراحی سایت استاتیک ، هیچ برتری محسوسی بر طراحی سایت دینامیک ندارد. سابق بر این ، قیمت ارزان سایت های استاتیک را دلیل ارجحیت آن بر سایت های داینامیک می دانستند ولی با ظهور سیستم های مدیریت محتوا ، این خصیصه یا برتری سایت های استاتیک نیز از میان رفت.

 

برچسب ها :برخی از مشتریان