طراحی سایت ، طراحی حرفه ای سایت ، اپلیکیشن موبایل : آینده پردازطراحی سایت ، طراحی حرفه ای سایت ، اپلیکیشن موبایل : آینده پرداز

طراحی سایت ، طراحی حرفه ای سایت ، اپلیکیشن موبایل : آینده پرداز

طراحی سایت های حرفه ای با رعایت اصول با تیم طراحی وب سایت آینده پرداز با20 سال سابقه

عمر یا چرخه حیات دامنه ها

در دسته : دامنه/ مقالات / ۰


چرخه حیات دامنه های عمومی:

هر دامنۀ اینترنتی برای خود دارای یک چرخۀ حیات است. همانطور که موسسۀ ICANN مجریِ سیاست گذاری دامنه های اینترنتی تعیین کرده است، همۀ استفاده کنندگان دامنه ها باید از چرخۀ حیات دامنه ها مطلع باشند. در این جا شما با چرخۀ حیات دامنه های بین المللی از جمله دامنه هایی با پسوند com, net, org و … آشنا خواهید شد. دقت داشته باشید که این چرخه برای دامنه های ملی مثل ir متفاوت است.

چرخه حیات دامنه های عمومی به پسوند آن بستگی دارد.

به دامنه هایی که به صورت عام مورد استفاده قرار می گیرند و خاص یک کشور یا منطقه جغرافیایی نمی باشند، gTLD (به طور مثال :COM، NET ، ORG و ….) گفته می شود. برای مثال دامنه COM. که مخفف Commercial به معناي تجاري می باشد در تمامی نقاط دنیا به راحتی قابل ثبت می باشد.

در حالی که اساساً دامنه برای یک دوره ثابت ۲ ساله ثبت می شود، بیشتر رجیسترارها اکنون گزینه ثبت دامنه برای دوره های ۱۰-۱ ساله را پیشنهاد می دهند.

چرخه حیات دامنه یا دوره حیات (پروسه ای که طی آن یک نام دامنه منقضی شده و سپس مجدد برای ثبت آزاد می شود)، از رجیستراری به رجیسترار دیگر، تفاوت می کند.

به منظور اطلاع از حیات دامنه یا وضعیت دامنه می توانید به سایت هایی نظیر domaintools.com ،register.com ،who.is،….. مراجعه نمائید.

این چرخه شامل ۵ مرحله به ترتیب زیر می باشد:

 1. دوره آزاد (Available) : در این دوره دامنه برای ثبت توسط همگان آزاد است.
 2. دوره فعال (Active) : پس از ثبت شدن دامنه به مدت ۱ تا ۱۰ سال دامنه فعال و قابلیت استفاده دارد.
 3. دوره منقضی (Expired) : اگر پس از گذشت مدت زمان فعال بودن دامنه، عملیات تمدید انجام نگیرد، دامنه وارد این دوره خواهد شد. مدت زمان این دوره ۴۵ روز است. در این دوره فرد می تواند مبادرت به تمدید دامنۀ خود بدون پرداخت اضافه نماید. اما امکان استفاده از دامنه وجود نخواهد داشت. همچنین امکان انتقال
 4. دوره بازخرید (Redemption Grace) : در این دورۀ ۳۰ روزه امکان تمدید دامنه فقط برای صاحب اصلی دامنه وجود دارد. البته به همراه یک جریمۀ ۱۲۰ دلاری که تمدید دامنه را در این دوره برای صاحب آن به شدت با قیمت بیشتری تمام خواهد کرد. اگر قصد نگهداری دامنۀ بین المللی برای خود را دارید، باید قبل از رسیدن به این دوره حتماً هزینۀ تمدید آن را پرداخت کنید.
 5. دوره حذف (Pending Deletion) : در این دوره مدت زمان ۵ روز طول خواهد کشید که دامن به طور کلی از مالکیت صاحب قبلی آن خارج شده و برای ثبت توسط همگان آزاد شود.

 • نکته ۱ : زمانی که هر ۵ دورۀ زمانی حیات یک دامنه به اتمام می رسد، معمولاً دامنه توسط دلال های دامنه ثبت می شود که کار را برای ثبت مجدد دامنه توسط صاحب قبلیِ آن سخت تر می کند. به این دلیل که دلال ها دامنه های از قبل ثبت شده را با قیمت به مراتب بیشتری به فروش می رسانند. پس اگر شما قصد نگهداری از دامنۀ خود را دارید، قبل از اینکه چرخۀ حیات دامنه تان به مرحلۀ ۴ برسد، باید آن را تمدید نمایید.
 • نکته ۲ : در ضمن امکان انتقال دامنه در حالی که چند روز مانده به انقضای آن وجود ندارد. پس اگر قصد انتقال دامنه تان به یک شرکت یا ثبت کنندۀ دیگری را دارید، حتماً باید یک ماه قبل از انقضای دامنه عمل کنید.

چرخه حیات دامنه های ملی IR :
دامنه های IR به مانند دیگر دامنه های اینترنتی یک دورۀ ثبت سالیانه دارند. شما می توانید این دامنه ها را برای مدت زمان یک سال یا ۵ سال تمدید کنید. البته بیشتر از این مدت هم شدنی است. مثلاً برای تمدید ۲۰ سالۀ دامنه خود، آن را ۴ بار به صورت ۵ ساله تمدید نمایید.

هر دامنۀ اینترنتی یک دوره حیات دارد. تا زمانی که فعال است، می توان از آن استفاده کرد. پس از آن هم با چند دورۀ دیگر مواجه خواهد شد تا اینکه به طور کامل آزاد شده تا دیگران بتوانند آن را ثبت کنند.

 1. آزاد (Available): در این دوره تا زمانی که دامنه توسط شخصی ثبت نشده باشد، آزاد است و هر کسی می تواند آن را برای خود ثبت کند.
 2. فعال (Active): پس از ثبت دامنه، به حالت فعال در آمده و قابلیت استفاده توسط دارندۀ آن را دارد. در این حالت شخص دیگری نمی تواند آن را ثبت کند.
 3. منقضی (Expired): پس از گذشت دورۀ فعال بودن یک دامنه، اگر تمدید نشود، منقضی شده و از کار خواهد افتاد. اما همچنان تا مدت زمان ۳۰ روز برای تمدید توسط دارندۀ فعلی فرصت باقی می ماند.
 4. دوره قفل (Lock): در این دوره دامنه قفل می شود و برای باز کردن قفل باید جریمۀ دیرکرد تمدید توسط دارندۀ فعلی پرداخت شود. مدت زمان این دوره ۳۰ روز می باشد. اگر قصد تمدید دامنه تان را دارید، پیشنهاد می شود قبل از قفل شدن این کار را انجام دهید.
 5. دوره حذف (Pending Deletion) : در این دورۀ حدوداً ۱۰ روزه، حتی مالک دامنه نیز نمی تواند دامنه را تمدید کند. تا به صورت اتفاقی دامنه برای ثبت همگانی آزاد گردد. دقت داشته باشید که پس از آزاد شدن دامنه، تضمینی وجود ندارد که شمایی که صاحب قبلی آن بودید، مجدد بتوانید همان دامنه را ثبت کنید. چرا که ممکن است دیگران دامنه را از آنِ خود کنند.

 • تذکر: تضمینی وجود ندارد که دامنه در این زمان آزاد شود. زیرا شغل جدیدی در فضای مجازی با عنوان خرید و فروش دامنه ایجاد شده است که برنامه نویسان می توانند توسط برنامه های مختلف در لحظه اول آزاد شدن دامنه، آن را خریداری کنند و سپس دامنه را با قیمت های مورد نظر خود به فروش برسانند.

نکته: بهتر است موارد زیر را در نگهداری دامنه های خود انجام دهید.

– دامنه ها میبایست حداکثر ۱۰روز قبل از تاریخ اتمام تمدید شوند.
– با توجه به قیمت گذاری دامنه های آی آر بهتر است کلیه دامنه ها به مدت ۵ سال تمدید شوند.
– درصورتیکه حتی ۱ روز از تاریخ اتمام یک دامنه گذشته باشد مشترک میبایست برای تمدید دامنه مورد نظر تا ۲۰ روز پس از اتمام تاریخ دامنه دو برابر مبلغ تمدید را پرداخت نماید.
– با توجه به ایمیل های مربوط به تمدید که برای مشتری از سوی مرکز ثبت دامنه/www.nic.ir ارسال می شود از دست دادن یک دامنه کاملا با مسئولیت مشتری میباشد.
– مهم نیست دامنه آی آر خود را در کدام شرکت سرویس دهنده ثبت نموده اید، طرف حساب تمام دامنه های آی آر ثبت شده خود مرکز ثبت دامنه های آی آر است. تنها دقت کنید که شناسه ایرنیک اختصاص یافته برای دامنه، شناسه ایرنیک شما باشد.

برچسب ها :برخی از مشتریان