طراحی سایت ، طراحی حرفه ای سایت ، اپلیکیشن موبایل : آینده پردازطراحی سایت ، طراحی حرفه ای سایت ، اپلیکیشن موبایل : آینده پرداز

طراحی سایت ، طراحی حرفه ای سایت ، اپلیکیشن موبایل : آینده پرداز

طراحی سایت های حرفه ای با رعایت اصول با تیم طراحی وب سایت آینده پرداز با20 سال سابقه

مهارتهای بازاریابی اینترنتی

در دسته : بازاریابی الکترونیکی/ مقالات / ۰

اگر بازاریابی اینترنتی همان بازاریابی سنتی باشد که به‌صورت آنلاین انجام می­شود، چه مهارت­هایی برای بازاریابی اینترنتی الزامی هستند؟ مهم­ترین مسئله­ ای که باید از آن آگاه باشید این است که اساس و پایه­ های بازاریابی سنتی و اینترنتی یکی هستند.  مهم نیست شما چه نوع بازاریابی انجام می­دهید، بازاریابی چه به‌صورت آنلاین و چه به‌صورت سنتی همان بازاریابی است و شما برای موفقیت به مهارت‌های کلیدی بازاریابی نیاز دارید. البته در بازاریابی اینترنتی بعضی از مهارت­ها مهم‌تر از سایرین هستند. همین‌طور مهارت­هایی جدیدی نیز وجود دارند که شما باید در آن‌ها مهارت پیدا کنید زیرا فعالیت­های آنلاین،  ذاتی متفاوت با فعالیت­های رسانه­های سنتی دارند.  پس بگذارید نگاهی به مهارت­های مهم در بازاریابی اینترنتی داشته باشیم.

  • مهارت­های جست‌وجو: درک اینکه مشتریان شما چه کسانی هستند،‌ چه کارهایی انجام می‌دهند؛‌ و چرا این کارها انجام می‌دهند در هر دو نوع بازاریابی اهمیت ویژه‌ای دارد. رفتار مصرف‌کننده و مخاطبین. همین‌طور دانستن اینکه مشتریان شما چه کارهایی انجام داده و درک دینامیک بازار خاص شما نیز از اهمیت برخوردار است. کسب اطلاعات و دانش در این موارد به مهارت‌های جست‌وجو نیاز دارد. خوشبختانه تحقیقات آنلاین زیادی در دسترس وجود دارد؛ یعنی شما به‌راحتی می‌توانید بررسی کنید افراد در اینترنت چه ‌کارهایی انجام می‌دهند؛ آنالیتیک­های وب‌سایت به شما در بررسی فعالیت‌های بازدیدکنندگان از سایت کمک می‌کنند. تنها با استفاده از چند کلیک موشواره می‌توانید  بفهمید چه سایت‌هایی افراد را به وب‌سایت شما هدایت کرده‌اند،‌ این افراد چه زمانی در سایت شما باقی‌مانده،  بعد از دیدن چه صفحه‌هایی سایت شما را ترک کرده،‌ و غیره.  این یعنی داده‌های مفید بسیاری که در دنیای واقعی و خارج از اینترنت  تقریباً غیرممکن است. شما به این تحقیقات نیاز دارید تا بتوانید تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد مسائلی مانند طراحی سایت یا ساختار برنامه‌های تبلیغاتی آنلاین خود داشته باشید.  مطمئناً شما در روش­های سنتی نیز به تحقیقات نیاز دارید تا بتوانید محصولات قابل‌فروش خود، نوع بسته‌بندی‌های پرفروش،‌ دامنه قیمت‌ها و غیره را مشخص کنید.امروزه تحقیقات برای روش‌های سنتی نیز به‌صورت آنلاین با راحتی بیشتری انجام می‌شوند.  یعنی شما می‌توانید از گوگل و سایر ابزار جست‌وجو برای پیدا کردن اطلاعاتی استفاده کنید که خارج از اینترنت یافتن آن‌ها کار ساده‌ای نیست.  شما متعجب می‌شوید وقتی ببینید مقدار داده‌های خام در اینترنت وجود دارد. تنها چیزی که لازم است، دانستن مکان و نحوه گشتن به دنبال این داده‌هاست.  اینترنت بهشت جست‌وجوگران محسوب می‌شود. یک بازاریاب موفق باید مهارت‌های جست‌وجوی بالایی داشته باشد.  البته باوجود این مقدار داده‌های خام زیاد، ‌ گم‌شدن در خیل عظیم داده‌ها بسیار ساده است؛ و همین‌جاست که مهارت‌های جست‌وجو بکار می‌آید. شما باید توانایی تشخیص داده‌های مفید از اطلاعات بی‌استفاده و بی‌ربط را داشته باشید.  همین‌طور شما باید بتوانید بفهمید چه زمانی داده کافی است و چه زمان خیر –  یعنی وقتی شما باید دلایل و علت‌های رفتارهای مشتری خود را پیدا کنید.  حتی باوجود تمامی داده‌های موجود در اینترنت، هیچ جایگزینی برای وارد شدن به مغز مشتریان و خود را جای آن‌ها قرار دادن نیست. این همان مهارت جست‌وجوی نهایی است که شما باید به آن دست پیدا کنید.
  • مهارت­های برنامه‌ریزی: جست‌وجو به شما کمک می‌کند چه کاری انجام دهید. مهارت‌های برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کنند چطور آن کار را انجام دهید. و مطمئن باشید که در زمان بازاریابی برنامه‌ریزی سنگین و زیادی لازم است زیرا مطالب زیادی برای برنامه‌ریزی وجود دارد.  اگر شما از روش‌های متفاوت بازاریابی اینترنتی ممکن استفاده کنید، باید برای کمپین‌های ایمیلی،  طراحی وب‌سایت جدید، بهینه کردن وب‌سایت مطابق با موتورهای جست‌وجو،  ایجاد تبلیغات اینترنتی نمایشی و تبلیغات وابسته به کلیک کردن، ضبط پادکست، ‌ضبط فیلم، مدیریت بلاگ شرکت، برقراری ارتباط با سایر بلاگ ­نویس­ها و وب­مسترها،‌ مدیریت صفحات و پروفایل در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و غیره، پاسخ گفتن به فعالیت‌های روزانه سایت‌هایی مانند توئیتر،‌ تلاش برای تبدیل بعضی یا تمامی این فعالیت‌ها  به شکل قابل‌استفاده در موبایل و  بسیاری موارد بی‌شمار دیگر برنامه‌ریزی کنید. به هر صورتی که به آن نگاه کنید، نیاز برنامه‌ریزی زیاد و مداوم حتمی است. برنامه‌ریزی هیچ‌وقت متوقف نمی‌شود.  مطمئناً برنامه‌ریزی برای یک تبلیغ بعد از مدت‌زمان خاصی تمام می‌شود اما سریعاً باید به دنبال برنامه‌ریزی برای تبلیغ دیگر باشید. همین‌طور بلاگ نویسی،‌ پادکستینگ،  و شبکه‌های اجتماعی نیز فرآیندهای بدون توقف هستند و همیشه به برنامه‌ریزی نیاز دارند. شما هرروز باید به این فعالیت‌ها رسیدگی کنید. اگر شما توانایی برنامه‌ریزی خوبی نداشته باشید،  نمی‌توانید به‌درستی فعالیت‌های بازاریابی اینترنتی خود را مدیریت کنید.
  • مهارت‌های تعیین بودجه: هم‌زمان با تمام برنامه‌ریزی‌هایی که گفته شد، شما باید بودجه هرکدام را نیز مشخص کرده و تصمیم بگیرید چه مقدار پول را برای کدام برنامه اختصاص می‌دهید. اگر فعالیت‌های بازاریابی بیشتری موجود است،‌ بدین معنا نیست که شما بودجه بزرگ‌تری نیز خواهید داشت. برای بسیاری از بازاریاب‌ها بخش بزرگی از فرآیند تعیین بودجه به تعیین سهم هر قسمت از برنامه کلی اختصاص داده می‌شود. شما چقدر هزینه صرف بهینه­سازی موتور جست‌وجو کرده و چه مقدار هزینه صرف تبلیغات مبتنی pay per click کرده و چه مقدار هزینه را صرف شبکه­ها اجتماعی و سایر فعالیت­ها می­کنید؟ بودجه آنلاین شما  عملکرد متفاوتی نسبت به بودجه بازاریابی سنتی شما دارد. در کل شما باید به روش pay per click عادت کنید درحالی‌که در بازاریابی سنتی یکجا هزینه تلاش­هایتان را دریافت می‌کردید. این روش بهتر و صادقانه‌تر به شما نشان می­دهد فعالیت­های تبلیغاتی شما چقدر موفق بوده است اما نتیجه کارتان را بعد از فعالیت دریافت کرده و پیش­پرداختی ندارید. در روش pay per click شما زمانی پول تبلیغات را پرداخت می­کنید که افراد بر روی تبلیغات شما کلیک می­کنند و شما دیگر هیچ هزینه­ای برای مقدار خاصی تبلیغات صرف نمی­کنید.  این موضوع به معنای سخت­ترشدن برنامه­ریزی بودجه نیست، بلکه شکل آن عوض شده است.
  • مهارت­های مدیریت پروژه: بعد از اتمام تمام برنامه‌ریزی‌ها و تعیین بودجه، شما باید تمامی پروژه‌هایی که برنامه‌ریزی کرده‌اید را دنبال کنید. انجام این کار  به توانایی و فعالیت زیادی نیاز دارد. به‌روز نگه‌داشتن مناسب تمامی پروژه‌های آنلاین به‌صورت هماهنگ  حتی برای برترین بازاریابان نیز سخت است. اگر آن‌قدر برنامه‌ریزی مناسب ندارید، باید کسی را استخدام کنید که چنین توانایی داشته باشد.
  • مهارت­های کپی­رایتینگ و تولید محتوا: وقتی صحبت از بازاریابی الکترونیک باشد، به مقدار زیادی کپی کردن نیاز است. وب‌سایت، ‌بلاگ و تمامی تبلیغات و ایمیل­های شما همراه با شبکه­ های اجتماعی تمامی به محتوا نیاز دارند. این یعنی مقدار زیادی کپی­رایتینگ که شما باید به‌صورت مداوم انجام دهید؛ اینترنت یک ماشین خودکار ارائه محتواست؛ و مسئله اینجاست – کپی کردن آنلاین بسیار با کپی کردن سنتی فرق دارد. کپی کردن آنلاین در مدت‌زمان کمتری انجام می‌شود، ‌و برای مثال با ۱۴۰ کلمه حد مجاز کپی کردن در سایت فیس‌بوک شما می‌توانید مقدار زیادی محتوا را جابجا کنید.  اطلاعات در اینترنت به‌صورت مکتوب هستند. شما و همین‌طور  موتورهای جست‌وجو می‌توانید این اطلاعات را بخوانید؛  یعنی شما باید در زمان نوشتن یا کپی کردن هر نوع مطلبی سئو را نیز در گوشه ذهن خود داشته باشید.  این مهارت جدید برای بسیاری از افراد مشکل است. قابل جست‌وجو بودن و مختصر بودن کلید کپی­رایتینگ در اینترنت است.
  • مهارت‌های تحلیلی: در بخش‌های پیشین در مورد تحلیل تحقیقات صحبت کردیم. همین‌طور باید عملکرد تمامی کانال‌های بازاریابی‌تان را نیز تحلیل کنید. چطور می‌توانید بفهمید کدام کانال به‌درستی عمل کرده و کدام‌یک عملکرد مناسبی نداشته است؟ چطور پی می‌برید کدام فعالیت بیشترین بازده را دارد؟ وقتی بودجه شما کم باشد،‌ چطور می‌دانید بهتر است برای کدام فعالیت‌ها بیشتر سرمایه‌گذاری کنید؟ کسب مهارت‌های تحلیلی اهمیت ویژه‌ای دارد. تحلیل تنها بررسی کردن  اعداد و داده‌های خاص نیست. شما باید توانایی مقایسه کردن تعداد بازدیدکنندگان به‌دست‌آمده از یک روش با روش دیگر را داشته باشید. تحلیل یعنی که شما ارقام خام را به ارزش نسبی ترجمه کرده و میزان بازده هرکدام را مشخص کنید. اگر شما نتوانید به‌درستی فعالیت‌های خود را تحلیل کنید، ‌بازاریابی اینترنتی شما اثربخشی مناسبی نداشت و احتمالاً با شکست روبرو خواهید شد. هیچ‌کدام از این دو نتیجه مطلوب نیستند.
  • مهارت‌های ارتباطی: این مسئله کاملاً مشخص است، مگر اینکه فکر کنید هیچ‌کسی واقعاً به‌صورت آنلاین رودررو ارتباط برقرار نکند. مطمئناً تمام ارتباطات رودررو هستند اما هر توئیتی که انجام می‌دهید،‌ هر ایمیلی که می‌فرستید،‌ هر کامنتی که در فروم­های آنلاین قرار می‌دهید شکلی از ارتباطات است. قطعاً این مسئله بدین معناست که  شما ارتباطات آنلاین زیادی را در پیش رو دارید.  نه‌تنها شما با مسائل رسمی سروکار دارید (که احتمالاً در حیطه کپی رایتینگ قرار می‌گیرد، ‌) بلکه شما در بسیاری از ارتباطات غیررسمی نیز درگیر هستید.  شما مجبورید با بلاگرها یا وب­مسترهای مهم به‌صورت خصوصی صحبت کرده،  پست‌های فیس‌بوک  و توئیت­های خصوصی انجام داده، به کامنتهای بلاگ­ها پاسخ داده و همین‌طور به تمامی ایمیل­هایی که از مشتریان فعلی و احتمالی شما رسیده است نیز پاسخ دهید.  واقعیت این است که اینترنت باعث شده است کاربران بسیار راحت­تر از زمان­های قدیم و به­ وسیله نامه ­نویسی با شما ارتباط برقرار کنند. پس آماده باشید زیرا مقدار عظیمی سؤال، ایمیل و کامنت منتظر پاسخ گفتن هستند.

اگر در زمینه بازاریابی کسب و کارتان در رسانه های اجتماعی نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، با کارشناسان آینده پرداز تماس بگیرید

تلفن تماس : ۸۸۹۴۴۸۲۴برخی از مشتریان